KUŞBURNU ÇEKİRDEĞİ YAĞI

İngilizce adı: Rosehip seed oil

Bitkinin Latince adı: Rosa canina Rosa rubiginosa Rosa moschata

Bitkinin Türkçe adı: Kuşburnu

Bitkinin familyası: Rosaceae

Tanımı: Aken tipi meyvelerden soğuk sıkım yoluyla elde edilen sabit yağ

Renk: Açık sarıdan koyu kırmızıya kadar

Koku: Ekşimsi, ağaçsı

Kıvam: İnce

 

Etkileri, kullanıldığı yerler ve kullanış şekli

-Cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır, parlaklık kazandırır. Cilt yenilenmesini hızlandırarak egzama, suçiçeği ve akne lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Güneşin cilt üzerinde oluşturduğu hasarın (cilt renginde koyulaşma, çatlaklar vb.) onarımına katkı yapar. Tüm cilt tipleri (yağlı, lekeli, kuru) için uygundur.

- Yukarıdaki amaçlarla kullanmak için avuç içine alınan 2-3 ml yağ masaj yapılarak cilde uygulanır. Kuşburnu yağı, yağlı bir his bırakmadan cilt tarafından çok hızlı bir şekilde emilir.

Herhangi bir koku yapmaz. Günde bir kez uygulanması yeterlidir.

Yaşlanma karşıtı (anti-aging) etkileri vardır. Bu özelliği ile göz ve ağız çevresinde yaşa bağlı olarak gelişen kırışıklıkları önlemek için bu bölgelere krem şeklinde uygulanarak kullanılabilir. Günde bir kez uygulanması yeterlidir.

-Kuru saçlarım yeniden canlanmasında ve saç diplerinde oluşan kepek sorunlarının azaltılmasında kullanılır. Bu amaçla 2-3 ml yağ saç diplerine ile birlikte bütün saça sürülür. 30 dakika bekledikten sonra saçlar şampuan ile yıkanır ve bol su ile durulanarak temizlenir. Kuşburnu yağı şampuanların içerisine katılarak da benzer amaçlar için kullanılabilir.

 

Uyarılar

-Alerjik reaksiyon gösterme ihtimaline karşı kullanmadan önce yağ derinin küçük bir noktasına uygulanıp bir saat beklenmeli, herhangi bir reaksiyon oluşmadığı takdirde cilde tatbik edilmelidir.

-Kuşburnu yağı günde bir kez kullanılmalıdır.

-Gözle temas ettirilmemelidir. Temas halinde göz derhal bol su ile yıkanmalıdır.

-Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

-Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

 

Saklama koşulları

Sıkı kapatılmış plastik olmayan kaplarda, ısı, ışık ve nemden korunarak serin ortamlarda saklanmalıdır.