İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Makale: Cadı Fındığı Hidrosolü

Cadı Fındığı Hidrosolü

Cadı Fındığı Hidrosolü

INCI: Hamamelis Virginiana Flower Water

CAS No: 84696-19-5

Kullanım Oranı: % 100'e kadar kullanılabilir
Damıtılmış Parçalar: Çiçekler ve saplar
Ekstraksiyon Yöntemi: Buharla Distile
Görünüm: Berrak, su benzeri sıvı
Çözünürlük: Suda çözünür
pH Sağlandığı gibi:  2.5- 5.0

Yağlı saçlar ve cilt tipleri için, kızarıklığı azaltan, sıkılaştırıcı olarak işlev gören temizleyiciler, tonikler, jeller ve nemlendiricilerde % 20'ye kadar mükemmel bir katkı sağlar.

 Cadı Fındığı Suyu Cildi tazeler ve yatıştırır. Tüm cilt tipleri için uygundur. Cadı Fındığı Suyu Nasıl Kullanılır? Cildinize sıkarak ya da bir pamuk yardımıyla uygulayın. Ardından bir pamukla cildinizi silin.  

Cadı fındığı çeşitli şekillerde kullanılabilecek güçlü tıbbi özelliklere sahip bir bitkidir ve Hamamelis virginiana olarak bilinir. Pek çok cadı fındığı türü vardır, ancak Kuzey Amerika’ya özgü bir çalılık türü olanlar en çok ABD’de halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Bu bitkinin yaprakları ve kabuğu, çay ve merhem haline getirilir. En sık cilde ve kafa derisine uygulanan cadı fındığı, iltihabı hafifletme ve hassas cildi yatıştırması ile bilinir. Ayrıca bitki çaylarına eklenebilir ve diğer şartlar için doğal bir tedavi olarak az miktarda ağızdan alınabilir. Cadı fındığı olarak bilinen bitkinin sağlığa olan faydaları aşağıdaki gibidir:

İltihabı Hafifletir

İnflamasyon, vücudu yaralanma ve enfeksiyonlara karşı korumak için tasarlanmış normal bir bağışıklık tepkisidir. Bununla birlikte, kronik inflamasyonun bazı hastalıkların gelişiminde merkezi bir rol oynadığı düşünülmektedir. Cadı fındığı, gallik asit ve tanenler dahil olmak üzere güçlü antienflamatuar özelliklere sahip birçok bileşik içerir. Ayrıca, yaygın iltihaplanmayı önleyen ve vücutta birikebilecek hastalıklara neden olan bileşikler olan serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanlar içerir. Bu nedenle, bu bitkilerin geniş kapsamlı yararları olabilir ve akne, egzama veya sedef hastalığı gibi iltihaplanma ile ilgili sorunların tedavisinde faydalı olabilir. Araştırmalara göre, topikal olarak uygulanan cadı fındıkların iltihabı etkin bir şekilde azaltabileceğini ve cildi yatıştırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Kısacası sadı fındığı, sağlık için çok kapsamlı faydalar sağlayabilecek, anti-inflamatuar özelliklere sahip birçok bileşik içerir.

Cilt Tahrişini Azaltır

Anormal duyusal semptomlarla tanımlanan hassas cilt, genelin % 45’ini etkileyen çok yaygın bir durumdur. Bazı araştırmalar cadı fındığının topikal olarak hassas cilde uygulanmasının, iltihaplı, tahriş olmuş veya çatlamış cildin tedavisinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Aslında, eritemi, yaralanma veya tahrişe bağlı cilt kızarması % 27’ye kadar bastırdığı gösterilmiştir. 40 kişi üzerinde yapılan bir araştırma da bu kişilerde, cadı fındığı özü içeren bir losyon kullanılmasının cilt iltihabını azaltmada ve eritem tedavisinde % 10 kadar etkili olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde, bir başka küçük çalışma da cadı fındığı içeren topikal bir preparatın hassas veya tahriş olmuş yüz derisi için rahatlama sağlayabildiğini bulunmuştur. Cadı fındığı cildin kızarıklığını azaltmaya yardımcı olabilir ve tahriş olmuş ve hassas ciltler için rahatlama sağlamaktadır.

Hemoroitlerin Tedavisine Yardımcı Olur

Hemoroitlere rektum ve anüsdeki damarların şişmesi iltihaba neden olur, kaşıntı ve kanama gibi semptomlara yol açar. Cadı fındığı sık sık hemoroitlerin neden olduğu rahatsızlık ve ağrıdan kurtulmak için doğal bir çare olarak kullanılır. Genellikle bir bez veya pamuk yardımı ile bölgeye sürülür ve cildi rahatlatmak için doğrudan etkilenen bölgeye uygulanır. Araştırma sınırlı olmasına rağmen, cadı fındığının anti-enflamatuar etkileri nedeniyle hemoroitlerle ilişkili kaşıntı, kızarıklık, ağrı ve şişliğin tedavisinde yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ek olarak hemostatik özelliklere sahiptir, yani hemoroitlerin neden olduğu kanamayı durdurabilir. Bununla birlikte, cadı fındığı bitkisinin hemoroidler üzerindeki etkinliğini incelemek için insanlar üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Akne ile Savaşır

Güçlü anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, bazı araştırmalar cadı fındığının akne tedavisinde faydalı olabileceğini göstermektedir. Maksimum etkinlik için temizlik veya buharlamadan sonra doğrudan yüze uygulanabilir. Cildi rahatlatıp iltihaplanmayı giderirken, dokuların gözenekleri küçültmek için kasılmasına neden olarak büzücü bir rol oynamaktadır. Bu, sivilceye neden olan bakterilerin cilde bulaşmasını önleyebilir. Bu nedenle, cadı fındığı reçetesiz satılan birçok sivilce ürününe eklenir ve özellikle yağlı cilde sahip kişiler için faydalıdır. Yine de, cadı fındığının sivilce üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar sınırlıdır ve etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Saç Derisi Hassasiyetini Azaltır

Saç derisi hassasiyetine, kozmetik saç tedavilerinden sedef hastalığı veya seboreik dermatit gibi dermatolojik durumlara kadar bir dizi faktör neden olabilir. Saçı yıkamadan önce kafa derisine biraz cadı fındığı uygulamak kafa derisi hassasiyetini tedavi etmeye yardımcı olabilir, kaşıntı ve hassasiyet gibi semptomlardan kurtulma sağlayabilir. 1.373 kişiden bir araştırmaya göre, cadı fındığı özü içeren bir şampuan kullanılması, kafa derisi tahrişini azaltmada etkili olmuştur.
Ayrıca, sedef hastalığı veya egzama gibi durumların neden olduğu kafa derisi hassasiyetini azaltmada yararlı olabilecek iltihabı hafifletmeye de yardımcı olabilir. Bazen kepek ve kuruluk gibi diğer kafa derisi problemlerinin semptomlarını gidermek için doğal bir ilaç olarak kullanılır. Ancak, cadı fındığının bu durumların tedavisinde etkinliğini değerlendirmek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

Boğaz Ağrısını Yatıştırır

İnflamasyonu azaltma ve büzücü bir rol oynaması nedeniyle, cadı fındığı bazen boğaz ağrıları tedavisinde kullanılır. Bir çay kaşığı (5 mi) cadı fındığını bir bardak (240 mi) suda yaklaşık 10 dakika kaynatmak, ardından karışımla gargara yapmak rahatlama sağlayabilir. Bunun bir boğaz ağrısının neden olduğu şişliği azaltmaya, ağrıyı azaltmaya ve aşırı sümüğün kurutulmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Yine de, cadı fındığının antienflamatuar özellikleri iyi belgelenmiş olsa da, boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanımı yalnızca anekdot kanıtlara dayanır. Boğaz ağrıları üzerindeki potansiyel yararlarını belirlemek için yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır. Ek olarak, bu bitkiyi ağız yoluyla almak mide tahrişine neden olabilir almak, yüksek tanen içeriği nedeniyle, bu nedenle herhangi bir endişe varsa dikkatli olunması ve doktora danışılması önemlidir.

Cilt Hasarına Karşı Korur

Cadı fındığı bölgesel olarak tatbik edildiğinde cildin olası bir hasara karşı korunmasına yardımcı olacak güçlü antioksidan özellikler mevcut olan doğal bir bitki bileşiği olan tanenler bakımından zengindir. Bir hayvan araştırması, tanenlerin, iltihaplanmaya neden olan maddelerin cilt hücrelerine girmesini önleyen bir bariyer görevi görebildiğini tespit etmiştir. Dahası, bir test tüpü çalışması cadı fındığının zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olduğunu ve cilt kanseri hücrelerinin yayılmasını önlediğini göstermiştir. Benzer şekilde, başka bir hayvan araştırması cadı fındığındaki tanenlerin radyasyona maruz kalan farelerde cilt tümörü büyümesini yavaşlatabildiğini keşfetmiştir. Ancak, çoğu araştırma şu anda tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Cadı fındığının insanlar üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Enfeksiyondan Kurtulma

Bazı çalışmalar cadı fındığının bazı viral enfeksiyon türleriyle mücadelede faydalı olabileceğini göstermektedir. Örneğin bir test tüpü çalışması, tanenlerin hem influenza A hem de insan papilloma virüsüne (HPV) karşı antiviral etkiler gösterdiğini bulmuştur. Başka bir test tüpü çalışması cadı fındığı ekstraktının genellikle uçukların arkasındaki suçlu olan herpes simpleks virüsünün 1 aktivitesini inhibe ettiğini göstermiştir. Bu nedenle bu bitki soğuk algınlığı ile mücadelede ve semptomları hafifletmek için doğal bir ilaç olarak topikal olarak uygulanır. Ancak tüp çalışmaları umut verici sonuçlar bulsa da, insan çalışmaları hala eksiktir. Sağlıklı yetişkinlerde cadı fındığının etkilerinin ve viral enfeksiyonlar üzerindeki potansiyel etkisinin incelenmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardı.

Read more

Çörekotu Yağı
Ç

Çörekotu Yağı

İngilizce adı: Black cumin seed oil Tanımı: Tohumlardan soğuk sıkım yoluyla elde edilen sabit yağ Bitkinin Latince adı: Nigella sativa Bitkinin familyası: Ranunculaceae Bitkininin Türkçe adı: Çörek...

Daha fazlasını oku
Akşam Çuha Çiçeği Yağı
A

Akşam Çuha Çiçeği Yağı

İngilizce adı: Eveving Primrose oil Tanımı: Tohumlardan soğuk sıkım yoluyla veya ekstraksiyon ile elde edilen sabi yağ Bitkinin bilimsel adı: Oenothera biennis L. (Oenothera lamarckiana) Bitkinin f...

Daha fazlasını oku