İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Makale: Aromaterapi Masajına Farmakolojik Bakış

Aromaterapi Masajına Farmakolojik Bakış

Aromaterapi Masajına Farmakolojik Bakış

‘’Damıtılmış bitki materyallerinin kullanımı orta çağ İran'a kadar uzanmasına rağmen, "aromaterapi" terimi ilk olarak 20. yüzyılın başlarında Rene Maurice Gattefosse tarafından kullanılmıştır. Gattefosse, 1937 tarihli Aromatherapie adlı kitabında, bitkisel ilaçların insan organ sistemindeki hemen hemen her türlü rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılabileceğini iddia etti. ‘’*

Aromaterapinin çeşitli terapilerinin çeşitli rahatsızlıklar üzerindeki etkileri görülmekle birlikte araştırılmaya da devam ediliyor. Günümüzde tıbbi kullanım için mevcut olan uçucu yağlar, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından genellikle güvenli olarak kabul ediliyor. En temel anlamıyla aromaterapi, cilt veya koku alma sistemi tarafından emilen uçucu yağların tıbbi veya terapötik kullanımı anlamına gelir.**

Aromaterapinin depresyon, anksiyete, kas gerginliği, uyku bozukluğu, mide bulantısı ve ağrıyı yönetmek için kullanımına odaklanan birçok faydalı çalışma olsa da çoğu insan düşük maliyeti ve minimum yan etkilerinden dolayı uçucu yağları kullanmaktan çekinebiliyor.

Bel ağrıları için defne yağı kremini deneyimlemeye yeni başlamış biri olarak bugün sizlere neler kaçırdığımı bilimin dilinden anlatacağım.

 

Uçucu yağlar, turunçgillerin kabuğundan veya aromatik bitkilerden damıtma yoluyla elde edilir. Başka herhangi bir yöntem uçucu yağ üretemez. Ekstraktlar genellikle petrokimyasal çözücülerden elde edilir. Bunlar klinik aromaterapi için uygun değildir çünkü çözücünün tamamını çıkartmak imkansızdır. Ayrıca petrokimyasal çözücüler alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.*** Bu yüzden kullandığınız ürünün etkilerini tartışmadan önce kaliteli bir ürün kullandığınızdan emin olmalısınız.

 

Ağrıyı azaltmada aromaterapinin etkisini inceleyen birçok çalışma yöntem olarak masaja odaklanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda bu konuya ilgili bir meta analiz yapıldı. Meta analiz, özetle, eldeki tüm veriler ile odaklanılmış bir sorunun cevabını bulmak amacıyla yapılan sistematik incelemedir. Burada eldeki veriler analizin yapıldığı güne kadar yayınlanan konu özelindeki tüm çalışmalardır. Bunun için elektronik bir veri tabanı araştırması gerçekleştirildi. Şeffaf bir sentez için yüzlerce makaleden bazıları elendi. (ilgisiz veya kötü tasarlanmış olanlar, ağrı skalası olmayan, ağrı ile ilgili olmayan ölçümleri kullanan, kontrolsüz vaka çalışmaları olan vs.) Veri çıkarma ve analizinden sonra birçok farklı ağrı çeşidi için sonuçlar bu şekildeydi:

 

  • Çoğu zaman teşhis edilebilir durumlarla ilişkilendirilemeyen yaşlılarda kronik ağrı, lavanta yağı ile yapılan el masajına ciddi oranda olumlu tepki veriyor.
  • Kronik bel ağrısı yaşayan hastaların% 15'inden daha azına bilinen bir nedenle teşhis konulduğu için tedavi almak zor olabilir. Birbirinden farklı yağlar ile yapılan çok sayıda çalışma olsa da yaygın olarak zencefil yağı kullanılan hastalardan uzun süreli olumlu geri dönüşler alınıyor.
  • Menstrüel ağrı son derece yaygındır ve dünyanın her yerindeki kadınları etkiler. Genç kadınların %15’inde bu ağrı çok şiddetlidir ve günlük hayatlarını etkileyebilmektedir. Teröpik yağlarla masaj tedavisi alan katılımcılar ağrı düzeylerinde önemli bir iyileşme bildiriyorlar. Ayrıca sezaryen doğum sonrası yaşanan ağrılar için de olumlu geri dönüşler olup Amerika’dakiler başta olmak üzere çoğu hastanede rutin olarak kullanılan bir yöntem haline geldi.
  • Kronik böbrek yetmezliği çok yaygın ve sancılı tedavi sürecine sahip hastalıkların başında gelir. Başarılı tedavi için hastalar stres verici iğnelere maruz kalıyor. Tedaviye uyumlu olmalarını sağlamak için ağrılarının azaltılması gereklidir. Aromaterapi tedavisi düşük maliyet ve uygulama kolaylığı nedeniyle, iğne sokma ağrısını azaltmak için uygun bir seçenektir. Araştırmalar, lavanta aromaterapisinin hemodiyaliz hastalarında ağrı ve anksiyeteyi önemli ölçüde azalttığı sonucuna varmıştır.

Bunların yanı sıra çeşitli ağrı ve sendrom için de aromaterapi masajına verilen tepkiler incelendi.

 

Herhangi bir sağlık hizmeti ortamında hastaların en yaygın şikayetlerinden biri olmasına rağmen, ağrı son derece özneldir. Tedavi esnasında hastalarla kurulan iletişim çok önemlidir. Ağrı yönetimi uygulamasındaki bu ihtiyaç aromaterapi ile giderilebilir. Bu meta-analiz çalışması da çok çeşitli semptomlar için bunu gösteriyor. Ayrıca aromaterapi masajının fiziksel faydalarının yanı sıra hoş bir koku yayması bile hasta memnuniyetinde de anahtar rol oynayabilir. Aromaterapi tedavisi alan katılımcıların çoğu, normal tedavi protokolü dışında özel tedavi seanslarından yararlanır. Aynı analiz, aromaterapinin standart ağrı yönetimi protokolü ile birleştirildiğinde ağrının tedavisinde faydalı olabileceğini söylüyor. Aynı zamanda daha ekonomik ve geleneksel ağrı tedavisi ilaçlarından daha az yan etkiye sahip olduğunu da belirtiyor. Bazı ülkelerde bu uygulamalar hasta bakımının standart bir parçası haline geldi bile!

 

KAYNAK

*The Effectiveness of Aromatherapy in Reducing Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis

**B.-C. Shin and M. S. Lee, “Effects of aromatherapy acupressure on hemiplegic shoulder pain and motor power in stroke patients: a pilot study,” Journal of Alternative and Complementary Medicine, vol. 13, no. 2, pp. 247–251, 2007.

*** Use of aromatherapy as a complementary treatment for chronic pain- Alternative Therapies

Read more

Aromaterapinin Teknolojik Hali

Aromaterapinin Teknolojik Hali

Aromaterapinin etkinliği ile ilgili araştırmalar ve kullanım alanları hızla artarken, aromaterapimodern çağa ayak uydurmaktan da geri kalmıyor. Teknolojiyle beraber yeni aromaterapiçözümleri sunan ...

Daha fazlasını oku
Aromaterapi Yastığı

Aromaterapi Yastığı

Günümüz dünyasında çoğu insan, kaliteli dinlenme için kendine özel vakit ayırmıyor veyaayıramıyor. Zamanının çoğu işte veya okulda geçen insanlar günün büyük bir bölümünüdışarıda geçiriyorlar. Daha...

Daha fazlasını oku